Dłuższe życie z rakiem_3

Czas jest jednym z najważniejszych parametrów w onkologii – czas oczekiwania na pierwszą wizytę u onkologa, czas oczekiwania na badania diagnostyczne, na wynik badań. Czas determinuje szansę pacjenta na wyleczenie z choroby nowotworowej. 

 

Kampania „Dłuższe życie z rakiem” to źródło rzetelne wiedzy dla pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich wsparte przez wybitne autorytety z obszaru onkologii, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz relacji pacjent-lekarz. Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prezes Adam Maciejczyk wyjaśnił na czym polega oraz jak istotna jest opieka w ramach sieci onkologicznej oraz jak pandemia wpłynęła na pacjentów onkologicznych: „…Niestety pandemia odbiła swoje piętno na dostępie do podstawowej diagnostyki również w Polsce. Z danych z Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2020 roku wystawiono ponad 17 tys. mniej kart DiLO niż w 2019 r.” . W kampanii wzięli udział także m.in. prof. dr hab. Piotr Rutkowski, prof. dr hab. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. dr hab.  Lucjan Wyrwicz czy prof. dr hab. Dariusz M. Kowalski.

Twarzą kampanii została Aleksandra Dryzner, założycielka grupy na fb „Dziecko po raku – onkomama”. Po usłyszanej diagnozie „rak piersi”, świadomie walczyła z rakiem i udało jej się spełnić coś, co niektórym wydaje się niemożliwe – ponownie została mamą.

 

Dłuższe życie z rakiemDłuższe życie z rakiem_2

 

Artykuły z kampanii ukazały się w dodatku specjalnym do Dziennika Gazety Prawnej (w dniu 30.03.2021 r.). 

Artykuły dostępne są również na portalu www.pacjentilekarz.pl