Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.
Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prof. Piotr Rutkowski w artykule wprowadzającym podkreśla istotę dostępu do kompleksowych badań molekularnych.
Na okładce pojawiła się Paulina Sykut-Jeżyna, która dzieli się z czytelnikami receptą na zdrowe i szczęśliwe życie.
KAMPANIA WSPIERA M.IN. NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:
CHEMIOTERAPIA DOMOWA
Leczenie onkologiczne nie musi być prowadzone wyłącznie w warunkach szpitalnych. Od kilku lat z Narodowego Funduszu Zdrowia jest finansowana tzw. „chemioterapia domowa”.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz
BADANIA MOLEKULARNE
Diagnostyka molekularna to jedna z najważniejszych innowacji w dziedzinie onkologii, która otwiera nowe możliwości dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Dzięki zaawansowanym technikom analizy genetycznej, lekarze mogą dokładniej diagnozować nowotwory, monitorować postęp choroby oraz doskonalić terapie.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO
Choroby trzustki, cukrzyca, PCOS czy nadciśnienie tętnicze – wiele schorzeń przez długi czas nie daje żadnych objawów lub jedynie takie, które nie wzbudzają większych podejrzeń. Podobnie dzieje się w przypadku raka pęcherza moczowego. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest krwiomocz. Po czasie może ustawać, dlatego ludzie często go bagatelizują. Tymczasem wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego daje szansę na wyzdrowienie.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie
STRES I KOMUNIKACJA
Diagnoza choroby onkologicznej to dla osoby chorującej, jak i jej bliskich, zupełnie nowa sytuacja, która dla wszystkich stanowi wyzwanie. Bliscy są ogromnym wsparciem w trakcie leczenia, ale trudności komunikacyjne często bywają także źródłem stresu. Dlatego warto pracować nad rozwojem swoich umiejętności komunikacyjnych.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
- Magda Knefel, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Polecamy lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl.