Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.

 

Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

 

Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prof. Piotr Rutkowski w artykule wprowadzającym skupił się na istocie badań molekularnych w kontekście nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego.

 

Na okładce pojawiła się Beata Tadla, dziennikarka, która podzieliła się z czytelnikami swoim osobistym przeżyciem, jakim było doznanie udaru mózgu, zachęcając tym jednocześnie do niebagatelizowania symptomów udaru.

 

 

KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:

 

CZERNIAK – DIAGNOZA I CO DALEJ?

W zespole opiekującym się pacjentem z zaawansowanym czerniakiem pracują specjaliści różnych dziedzin. Tylko kompleksowa, wielospecjalistyczna opieka jest w stanie zagwarantować choremu na czerniaka najlepsze efekty terapii. 

 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek
  • Dr n. med. Wiesław Bal

 

 

 

RAK DRÓG ŻÓŁCIOWYCH – ISTOTA BADAŃ MOLEKULARNYCH

Przeprowadzenie pełnej diagnostyki u chorych na raka dróg żółciowych jest kluczowe dla dalszych losów pacjenta. Wyniki badań molekularnych bowiem decydują
o doborze konkretnej terapii. 

 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:

  • Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz 

 

 

 

JAK DBAĆ O SKÓRĘ W TRAKCIE TERAPII ONKOLOGICZNEJ?

Odpowiednia pielęgnacja skóry od początku leczenia przeciwnowotworowego może pomóc w ograniczeniu przykrych dolegliwości.

 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Dr hab. n. med. Joanna Czuwara
  • Prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek

 

 

 

RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO – ISTOTA TERAPII BCG

Leczenie powierzchownego raka pęcherza moczowego polega na przezcewkowej elektroresekcji guza (TURBT). Jednak istnieje grupa chorych, u których prawdopodobieństwo nawrotu nowotworu po zabiegu i jego progresji jest wysokie. Kwalifikują się oni do leczenia uzupełniającego terapią dopęcherzową BCG, która istotnie zmniejsza to ryzyko. 

 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:

  • Prof. dr hab. n. med. Piotr L. Chłosta

 

 

RAK PIERSI – LECZENIE UZUPEŁNIAJĄCE MA ZNACZENIE

Nawet do 40 proc. chorych na hormonozależnego raka piersi przerywa hormonoterapię. Pacjentka musi być świadoma, co zyskuje dzięki leczeniu uzupełniającemu i jakie jest ryzyko związane z ewentualnym przerwaniem terapii. 

 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka

 

 

TESTY DNA HPV – WYKONAJ BADANIE ZAWCZASU

Klasyczna cytologia jest badaniem najbardziej obarczonym ryzykiem błędnego wyniku ze wszystkich stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Lepsza jest cytologia płynna, a najbardziej wiarygodne są testy HPV-DNA. 

 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Witold Kędzia
  • Krystyna Wechmann

 

 

Serdecznie polecamy lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl.